Archive

Top 5 things that leave you broke when you are out on your own


by: Kaitlynn Wolfgram
STAFF WRITER

Photo Credit: Wikipedia

Photo Credit: Wikipedia

You are living on your own and have gained the independence that you desired. With independence comes the reality of paying bills. The reality of living on your own is that it can leave your pockets empty. After living by myself for two years, I’ve learned that some stuff can get expensive.

  1. Cell phone bill. A cell phone bill is costly. A plan may go accordingly: it starts around $45, additional data adds $10-$20, phone insurance adds 10 dollars, and a phone payment plan adds roughly 15 dollars. That doesn’t include taxes and fees. You don’t have to have the latest phone, insurance, or unlimited data. Be reasonable with your spending and careful with your belongings, and you will be able to save a lot of money on your bill.
  2. Cable and Internet bill. Your cable and Internet can be over 50 dollars. Internet is important for homework and daily use. Keep in mind the cheaper the Internet, the slower the speed. You can skip cable all together. Get an Internet package and stream Netflix and Hulu on a game console. Now you have television shows, movies, and Internet, but at half the price.
  3. You have to have toilet paper, Kleenex, paper towels, laundry detergent, and deodorant. Just keep in mind that every once in a while you will have to stock up on paper goods and essentials. A 12-roll pack of Angel soft toilet paper is 8 dollars at Walmart and 100 fluid ounce of laundry detergent is 10 dollars. Put money aside for grocery shopping and budget your money for essentials that you will have to buy.
  4. Restaurants and ordering in. Going out to eat and ordering take out is not only hard on your wallet, but your belt buckle too. Try to make going out to eat a “once a week thing”. Have one night a week be pizza or wing night, but don’t make it a daily occurrence. Get Starbucks twice a week, but not every day. The small cup of Guacamole at Chipotle is sixty-nine cents. That’s the price of an avocado at Jewel. Eating out can be pricey and it’s a bonus not to have to do dishes. However, try to cook a meal at home and have leftovers instead for half the price.
  5. Animals are a great way to warm your apartment and heart. Do not forget that animals come with vet bills, vaccination needs, food, treats, and toys. Having a pet is expensive and a lot of work. Before you adopt or buy an animal please remember vet bills and vaccinations are expensive. Consider all the expenses of having a pet before getting one.

 

Living by yourself can get expensive if you are not careful with your money. Budget your money and separate necessity from things you want. That may be the difference of having extra cash in your pocket when you’re first out on your own.